Dobişko
bunun üstüne bir künefe yeriz di mi*
Ana Sayfa Mekanlar Dobişkocular Dobişkom
Cep Telefonu Kılıf ve Aksesuarları

Robert's Coffee by Markiz

Favorilerine ekle Favorilerine ekle (2 kişi)
Deneyeceklerime ekle Deneyeceklerime ekle (5 kişi)
2 oy | oy ver
Oylamalar
Mekanın Oy Ortalamaları
Lezzet
(Yemeklerin, salataların vb. lezzeti)
Servis ve Mekan kalitesi
(Sunulan hizmetin kalitesi, mekanın temizliği, dekoru ve manzarası)
Fiyat / Memnuniyet
(Ödediğiniz fiyat aldığınız keyfe değiyor mu?)
Oylamalar
Mekan Oylama
Lezzet
(Yemeklerin, salataların vb. lezzeti)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 (Seçiniz)
Servis ve Mekan kalitesi
(Sunulan hizmetin kalitesi, mekanın temizliği, dekoru ve manzarası)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 (Seçiniz)
Fiyat / Memnuniyet
(Ödediğiniz fiyat aldığınız keyfe değiyor mu?)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 (Seçiniz)
Robert's Coffee by Markiz isimli mekanın adres bilgilerini ve yorumlarını bu sayfada bulabilir, siz de katılımınızla sayfanın gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
İl: İstanbul / Beyoğlu
Adres: İstiklal caddesi.Markiz Pasajı. 360/109-110
Adres tarifi: İstiklal'den Tünele doğru inerken sağ tarafta Ada Müzik'ten sonra,Richmond Otel'in karşısında
Telefon: (212)251-7581
Robert's Coffee by Markiz
Ekleyen:
kremnas kremnas
17.03.2008 12:58:00
Ben bu mekanda yetkiliyim Ben bu mekanda yetkiliyim
Harita
Harita
Etiketler
Etiketler
Ürün etiketleri: Etiket ekle
Kategori etiketleri: cafeler Etiket ekle
Diğer etiketler: Etiket ekle
Marka etiketleri: roberts coffee Etiket ekle
Alışveriş Merkezleri: Etiket ekle
Resimler
Resimler
Robert's Coffee by Markiz Robert's Coffee by Markiz
Resim Ekle Resim Ekle
Yorumlar
Yorumlar
kremnas
Editörün SeçimiEditörün seçimi [?]
kremnas diyor ki:
Gurme kahve şirketi olan Robert's Coffee Beyoğlu'nun en eski ikinci pasajı (1840) olan Şark Aynalı Pasaj'da Markiz'e kiracı olmuş.Markiz ruhunu katmış bu evliliğe Robert's lezzetlerini.Doğrusu mekanda her an hissettiğiniz heyecan Markiz'in özelliklerinden kaynaklanıyor.168 yıllık bir geçmiş zaman içinde anılarla birlikte çok şey biriktirmiş.Önceleri Le Bon olan adı 1940'da Markiz'e dönüşmüş.1980'de kapanıp 2003'de tekrar açılmış.Mekanın yüksek tavanı insana huzur veriyor.Duvarlarını süsleyen İlkbahar ve sonbahar tasvirli seramik tablolar ancak bir müzede korunabilecek düzeydeler.Biz basit kafe müşterileri yemeden içmeden saatlerce mevsim tasvirlerine,Cezerliyan Usta'nın kartonpiyerlerine,pasaj girişinde Mazhar Resmol'ün Art Deco vitraylarına baksak yeridir.Giriş katın bu olabildiğine nostaljik ve sanatsal ruhuna modern bir atmosfere sahip üst kat eşlik etmeye çalışıyor(varlıklarıyla aşağıdaki ruhu rahatsız etmemeye çalışanlar üst katı tercih ediyor).
Kahve ve çay çeşitleri,sandwich,tart,tavuk wrap,steak,salatalar gibi yiyecek çeşitleri var.Benim tercihim cheesecake çeşitleri,filtre kahve,beyaz şarap.Rakipleri kahve zinciri lastik tıpalı şişelerden, tadı bozuk Güney Afrika şarabı satarken Markiz iyi bir tercihle yerli Angora şarabı tercih etmiş ve bir adım öne geçmiş.İşletmede yakın zamana kadar bir kakafoni hakimdi.Çalışanların müdürleri ile gürültülü tartışmaları, seçilen müziklerin ortama uygun olmaması gibi...Vitrinlerindeki ekmeklik içindeki şaraplar,şarap kovasındaki biralar,rakı şişesi çok çirkin.Menüye demleme çayı 4 ytl olarak eklemeleri şaşırtıcı.İşletmenin yakında el değiştireceği konuşuluyor.Markiz'in başına kötü birşey gelmeden mutlaka görmenizi öneririm.

17.03.2008 12:58:00
şişkokedi
şişkokedi diyor ki:
Markiz'de favori içeceğim island blend tea'dir.İçerde otururken ilginç bir nokta caddeden gelip geçen birçok yerli yabancı insanın vitrinin önünde durup içeriyi izlemesi ve fotoğraf çekmeye çalışmasıdır.
Seramik mevsim panoları için ise çok çeşitli rivayetler vardır.1905 senesinde Fransız ressam A.J.Arnoux trafından desenleri çizilmiş, 1920'de Fransa'da meşhur bir fabrikada yapılmıştır.Bu fabrika 2.Dünya Savaşı'nda bombalanarak ortadan kalktığı için tüm ürünleri antika dünyasında çok değerli kabul edilmektedir.İlkbahar ve Sonbahar panoları girişin sol tarafında sergilenmetedir.Tabloların Orient Express ile sevki sırasında Kış panosunun çalındığı, Yaz panosunun hasara uğradığı rivayet edilmektedir.Mekanda soldan üçüncü sırada kısmen görülen temizlenmemiş pano hasarlı Yaz panosudur.Mevsimleri tasvir eden bu seramik panoların benzerleri ilginç olarak, Eminönü'nde Kuru Kahveci Mehmet Efendi'de ve Fenerbahçe Borsa Lokantası yanındaki villalarda da yer almaktadır.
Değeri uzun uzun anlatılan bu panolara mekan işletmecilerininde saygı göstererek alt katın bütününde sigara içimini yasaklaması gerekir.Markiz için diğer bir sorun 168 yıllık pasajda açılan elektronik marketdir.Böylesine değerli bir tarihi doku içinde ütü,mikser,televizyon vesaire satmak,yürüyen merdiven absurdluğu ve yarın bir gün pasajı yok edecek olan yangına davetiye çıkaran tonlarca kablo bulundurmak ülkemize özgü olsa gerek.
Yanıp kül olmadan önce Aynalı Pasaj ve Markiz'i görmenizi öneririm.

18.03.2008 13:39:00
kremnas
kremnas diyor ki:
Sevdiğim mekanlarla ilgili olumsuz haberler yazmak yerine çoğu zaman yazmamayı tercih ediyorum.Markiz tüm tarihi zenginliğine ve mekan güzelliğine rağmen işletme anlayışında halen pek çok şeyi oturtamadı.Uzun bir süredir en kalabalık cadde saatlerinde dahi sinek avlıyorlar demek isterdim fakat bu dahi olumlu bir yazı olurdu.sinekler avlanmadığı için bol sayıdalar ve yiyeceklerin,kadehlerin içinde yüzüyorlar.Aynı müşterinin 10 dakika içerisinde iki ayrı içecek kadehinde sinek çıkar mı(ki o şanslı müşteri benim).Durumu ilettiğinizde aldığınız cevap isedaha ilginç:"öyle mi sorun değil"!!
21.07.2008 09:56:00
Gökcell: henüz dobişkocu değil
Gökcell diyor ki:
Markiz Pastanesi Tünel'de. Şık bir vitrini var.Biz makaronları alıp evde yemeyi planladığımız için içerde çok fazla zaman geçirmedik. Eve gelip fotoğraflarını çektim, sonra da yedik. Makaronlar aslında beze, beze de yumurta akından yapılıyor. Güllü, çikolatalı ve karamellisini yedik. Dışı sert, ıssırırken parçalanıyor, içinde özel bir karışım var.
Markiz'in vitrini Hepsinin de tadı çok hoş.
Fakat oldukça pahalı. Beyaz Fırın'da bize üç dört tane ikram etmişlerdi oysa ki...

20.10.2008 13:01:00
Erol: henüz dobişkocu değil
Erol diyor ki:
Tarihi Markiz'de şimdi Çorba 1,5 TL, Makarna 2,5 TL, Mantı 4 TL, Snitzel 5 TL. !!!
24.01.2009 21:16:00
Yorum Ekle
Dobişko'da mekanlara siz de yorum yapmak ve mekanları paylaşmak için tıklayınız
Yakın Mekanlar
Yakın Mekanlar
Saladstation
Nordsee Beyoğlu
Şahin Lokantası - Tepebaşı
8 İstanbul
Harita
Ücretsiz duvar kağıdı ve zil sesleri Cepte Moda'da
Dobişko bir Tabi Media markasıdır.
Hakkında | Kendi Mekanınızı Ekleyin | Reklam | İletişim | Kullanım Şartları
Copyright © 2006-2020 Dobişko, All rights reserved.
Dobişko